who competes Saturday night, Sunday morning – National – .

0
21
who competes Saturday night, Sunday morning – National – .


Canadian athletes will be busy competing in several events at the Tokyo Olympics on Sunday, which will see skateboarding debut at the Summer Games for the first time.

For Canadian fans, the events will begin Saturday evening and continue through Sunday morning.









New sporting events clear new ground at the Tokyo Olympics

New sporting events clear new ground at the Tokyo Olympics

This is when you can see Canada competing in several sports (all Eastern time). Events with multiple screenings for Canada will be marked with tee times.

The story continues under the ad

Skateboard – 7:30 p.m. ET

Skateboarding makes its debut as an Olympic event with the men’s street competition starting at 7:30 p.m. ET on Saturday.

Andy Anderson, Matt Berger and Micky Papa form the very first Team Canada.

Filming – 8 p.m. ET

Lynda Kiejko will represent Canada in the 10-meter air pistol qualification at 8 p.m. ET on Saturday. If she does well, she will advance to the Finals at 10:15 p.m. ET.

Badminton – 9 pm ET

The men’s doubles competition will see Jason Ho-Shue and Nyl Yakura take on South Korea at 9 p.m. ET on Saturday.

At 11 p.m. ET, Michelle Li will face Nikte Alejandra Sotomayor of Guatemala in the women’s singles.

On Sunday, Josephine Wu and Joshua Hurlburt-Yu’s mixed doubles team face Great Britain at 6:20 a.m. ET.

Rachel Honderich and Kristen Tsai’s women’s doubles team will then meet with the Japan team at 7 a.m. ET.

Read more:

Opening ceremony kicks off Tokyo 2020 Olympics

The story continues under the ad

Artistic Gymnastics – 9 p.m. ET

The qualifying rounds for the women will begin at 9 p.m. ET on Saturday and continue through Sunday morning.

The day will be divided into five subdivisions which will each include vault, uneven bars, beam and a floor exercise.

Canada’s gymnasts will be represented in Tokyo by the five-woman team made up of Ava Stewart, Brooklyn Moors, Ellie Black and Shallon Olsen.

Judo – 10 h HE

Ecaterina Guica faces Belgian Charline van Snick in the 12th elimination round of the women’s 52 kg judo event. The first round will begin at 10 p.m. ET on Saturday.

Aviron – 22 h 10 HE

After finishing second in her heat on Friday, Carling Zeeman will face the women’s single scull quarterfinal at 10:10 p.m. ET on Saturday against rowers from South Korea, Sweden, Russia, Great Britain and Cuba.

Next, Trevor Jones, who won his race on Friday, will enter the men’s single scull quarterfinal at 10:50 p.m. ET, against Bermuda, Turkey, Denmark, Russia and Zimbabwe.

At 11:30 p.m. ET, Gabrielle Smith and Jessica Sevick will face France, the Netherlands, the United States, Australia and Germany in the semi-finals of the women’s pairs.

The story continues under the ad

Boxing – 10pm 48 HE

Canadian Mandy Bujold will face Serbian Nina Radovanovic in the fourth round of the women’s flyweight boxing event just after 10:45 p.m. ET on Saturday.

Cano/Kayak Slalom – 12 h HE

The first round of the men’s canoe slalom will see Cameron Smedley aim to improve on his fourth place in qualifying. The race will begin at 12 p.m. ET on Sunday.

Then at 12:50 am ET, Florence Maheu will represent Canada in the first round of the women’s kayak slalom, where she placed eighth in qualifying.

The two Canadians will compete in a second round between 2 a.m. and 3 a.m. ET if they finish sufficiently well in the first.

Cycling – 12 p.m. ET

Karol-Ann Canuel, Alison Jackson and Leah Kirchmann will compete at the 137-kilometer Fuji International Speedway, one of the most mountainous courses in Olympic history.

The women’s road race, which will end in medals, will start at 12 p.m. ET on Sunday and is expected to continue overnight.

Taekwondo – 00 h 44 HE

Skylar Park will compete for a medal in the women’s featherweight event (49-57kg), first facing Australia’s Stacey Hymer at 12:44 am ET on Sunday.

The story continues under the ad

A win for Park would send him to the quarterfinals and hopefully one of the medal fights, which starts at 7:30 a.m. ET.

Read more:

Japan’s Naomi Osaka lights Olympic cauldron at start of 2020 Games

Soft bales – 1 h 30 HE

Team Canada will continue their quest for a medal when they face Japan at 1:30 am ET on Sunday.

Table Tennis – 1:45 am ET

Mo Zhang will compete in the second round of the women’s singles table tennis event starting at 1:45 a.m. ET on Sunday.

Dive – 2 hrs ET

The Canadian diving team will make its debut on the three-meter synchronized springboard, which begins at 2 a.m. ET on Sunday. Medals will be awarded at the end of the event.

Horseback Riding – 4 a.m. ET

The Canadians will compete in several equestrian events on Sunday in the team and individual categories.

At 4 a.m.ET, the Individual Dressage Grand Prix will see Chris von Martels, Lindsay Kellock and Brittany Fraser-Beaulieu compete in separate groups.

The story continues under the ad

Canada will also compete in the Team Dressage Grand Prix.

Swimming – 6 a.m. ET

Kylie Masse and Taylor Ruck will compete in the fourth wave of the women’s 100-meter backstroke, which starts at 6:09 am ET on Sunday.

At 6:43 am ET, Kelsey Lauren Wog will compete in the women’s 100-meter breaststroke, also in the fourth wave. Kierra Smith will compete in round six of the same event at 6:48 a.m. ET.

In the men’s 100-meter backstroke, Cole Pratt and Markus Thormeyer will swim in wave six at 7:03 am ET.

Summer McIntosh will next compete in the women’s 400-meter freestyle, appearing at 7:18 a.m. ET in the third wave.

Finally, Canada’s men’s team will face seven other countries in the second wave of the four-man 100-meter relay at 7:35 a.m. ET.


Click to play the video:







Concern for Canadian athletes in Tokyo as Olympics officially begin


Concern for Canadian athletes in Tokyo as Olympics officially begin
© 2021 Global News, a division of Corus Entertainment Inc.



LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here