French Open 2020: Ostapenko stuns Pliskova, plus Djokovic in action – live! | sport

0
48


Today, Novak Djokovic’s 33rd game in 2020 (he won 31 of the previous 32), against one of his previous 31 victims, Ricardas Berankis, beaten 7-6, 6-4 at Cincinatti in August. First, however, former world No.5 Jelena Ostapenko, now at No.43 and therefore unranked, plays No.2 seed Karolina Pliskova to start the procedure on Chatrier, while on Lenglen the ninth seed, Denis Shapovalov, plays Roberto Carballés Baena, a 27-year-old Spaniard who has never made it past the second round of a Grand Slam, and on Simonne Mathieu Petra Kvitova plays Italian world No. 94 Jasmine Paolini , whose first-round victory over Aliona Bolsova was her first Grand Slam victory, for the very first time.There is a little lingering humidity in the air after overnight rains, but that doesn’t delay the start of the game and it seems unlikely that the rain will bother us today (tomorrow’s forecast is not that encouraging. ). Order of play for the day, with action on all courts from 10 a.m. BST:

Court Philippe Chatrier

Jelena Ostapenko (Lat) contre (2) Karolina Pliskova (Cze)
Ana Bogdan (Rom) v (4) Sofia Kenin (United States)
(1) Novak Djokovic (Ser) v Ricardas Berankis (Lit)
Pablo Cuevas (Uru) against (5) Stefanos Tsitsipas (Gre)

Suzanne Lenglen Court

(9) Denis Shapovalov (Can) vs. Roberto Carballes Baena (Spa)
Kristyna Pliskova (Cze) dans (11) Garbine Muguruza (Spa)
Lloyd George Harris (Rsa) contre (7) Matteo Berrettini (Ita)
(14) Elena Rybakina (Kaz) vs. Fiona Ferro (Fra)

Court Simonne Mathieu

(7) Petra Kvitova (Cze) vs. Jasmine Paolini (Ita)
Andrej Martin (SVK) against (18) Grigor Dimitrov (BGR)
Alize Cornet (Fra) vs. Shuai Zhang (Chn)
Alejandro Davidovich Fokina (Spa) vs. (13) Andrey Rublev (Rus)

Court 2: Bernarda Pera (USA) & Renata Voracova (Cze) v (7) Shuko Aoyama (Jpn) & Ena Shibahara (Jpn), (11) John Peers (Aus) & Michael Venus (Nzl) v Miomir Kecmanovic (Ser) & Casper Ruud (Nor), Aubane Droguet (Fra) & Selena Janicijevic (Fra) v (16) Cori Gauff (USA) & Catherine McNally (USA)

Court 3: (1) Su-Wei Hsieh (Tpe) & Barbora Zahlavova Strycova (Cze) to Maria Sanchez (USA) & Astra Sharma (Aus), Anna Karolina Schmiedlova (SVK) & Katarina Zavatska (Ukr) to Kaitlyn Christian (USA) & Giuliana Olmos (Mex), Marta Kostyuk (Ukr) and Aliaksandra Sasnovich (Blr) against (11) Lucie Hradecka (Cze) and Andreja Klepac (Slo), Ellen Perez (Aus) and Storm Sanders (Aus) against (14) Alexa Guarachi ( Chi) and Desirae Krawczyk (United States)

Court 4: Marcos Giron (USA) v Thiago Moura Monteiro (Bra), (8) Kevin Krawietz (Ger) & Andreas Mies (Ger) v Federico Coria (Arg) & Diego Sebastian Schwartzman (Arg), Patricia Maria Tig (Rom) v Christina McHale (USA), Andrea Petkovic (Ger) & Yanina Wickmayer (Bel) v Cornelia Lister (Swe) & Shelby Rogers (USA)

Court 5: (10) Hayley Carter (USA) & Luisa Stefani (Bra) v Aliona Bolsova (Spa) & Ulrikke Eikeri (Nor), Polona Hercog (Slo) v Leylah Annie Fernandez (Can), Irina Bara (Rom) v Alison Van Uytvanck ( Bel), Adrian Mannarino (Fra) & Benoit Paire (Fra) v Benjamin Bonzi (Fra) & Antoine Hoang (Fra), Nicholas Monroe (USA) & Tommy Paul (USA) v (4) Lukasz Kubot (Pol) & Marcelo Melo (Soutien-gorge)

Court 7: Clara Tauson (Den) to Danielle Collins (USA), (8) Aryna Sabalenka (Blr) to Daria Kasatkina (Rus), Guido Pella (Arg) to (17) Pablo Carreno-Busta (Spa), Rohan Bopanna (Ind) & Denis Shapovalov (Can) vs. Vasek Pospisil (Can) & Jack Sock (USA)

Courtyard 9: (20) Christian Garin (Chi) in Marc Polmans (Aus), Nao Hibino (Jpn) in (30) Ons Jabeur (Tun), (22) Dusan Lajovic (Ser) in Kevin Anderson (Rsa), Lesley Kerkhove (Ned) & Bibiane Schoofs (Ned) to Lauren Davis (USA) & Sabrina Santamaria (USA)

Court 10: Anna-Lena Friedsam (Ger) & Katarina Srebotnik (Slo) in Jennifer Brady (USA) & Caroline Dolehide (USA), Ekaterina Alexandrova (Rus) & Oksana Kalashnikova (Geo) in Elsa Jacquemot (Fra) & Elixane Lechemia (Fra), Nikola Milojevic (Ser) to Aljaz Bedene (Slo), (3) Elise Mertens (Bel) and Aryna Sabalenka (Blr) to Irina-Camelia Begu (Rom) and Raluca Olaru (Rom)

Court 11: Kirsten Flipkens (Bel) & Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) v Kateryna Bondarenko (Ukr) & Sharon Fichman (Can), Nicole Melichar (USA) & Iga Swiatek (Pol) v Xenia Knoll (Swi) & Danka Kovinic (Mne), Daniel Elahi Galan (Col) v Tennys Sandgren (USA), Clara Burel (Fra) & Jessika Ponchet (Fra) v (4) Barbora Krejcikova (Cze) & Katerina Siniakova (juin), Simone Bolelli (Ita) et Maximo Gonzalez (Arg) v (15) Jurgen Melzer (Aut) et Edouard Roger-Vasselin (Fra)

Court 12: Marton Fucsovics (Hun) v Albert Ramos-Vinolas (Spa), (29) Sloane Stephens (USA) v Paula Badosa Gibert (Spa), (13) Petra Martic (Cro) v Polina Kudermetova (Rus), Daniel Evans (Gbr) & Hubert Hurkacz (Pol) v (2) Marcel Granollers (Spa) & Horacio Zeballos (Arg), (13) Jamie Murray (Gbr) & Neal Skupski (Gbr) v Manuel Guinard (Fra) & Arthur Rinderknech (Fra)

Court 13: Tessah Andrianjafitrimo (Fra) & Chloe Paquet (Fra) v Miyu Kato (Jpn) & Tamara Zidansek (Slo), (30) Jan-Lennard Struff (Ger) v Daniel Altmaier (Ger), Laura Siegemund (Ger) v Julia Goerges ( Ger), (12) Jean-Julien Rojer (Ned) and Horia Tecau (Rom) against Christian Garin (Chi) and Pedro Martinez Portero (Spa)

Tribunal 14: Jiri Vesely (Cze) against (15) Karen Khachanov (Rus), Kaja Juvan (Slo) against Clara Burel (Fra), (10) Roberto Bautista Agut (Spa) against Attila Balazs (Hun), Anna Kalinskaya (Rus) and Yulia Putintseva (Kaz) vs. (2) Timea Babos (Hun) and Kristina Mladenovic (Fra)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here