Complete list of riders remaining after eight stages

0
28


UCI WorldTour teams

Ag2r-La Mondiale (Fra): Romain Bardet (Fra), Mikaël Cherel (Fra), Benoît Cosnefroy (Fra), Pierre Latour (Fra), Oliver Naesen (Bel), Nans Peters (Fra), Clément Venturini (Fra), Alexis Vuillermoz (Fra).

Astana (sheep): Omar Fraile (Spa), Hugo Houle (Can), Ion Izagirre (Spa), Gorka Izagirre (Spa), Miguel Ángel López (Col), Alexey Lutsenko (Kaz), Luis León Sánchez (Spa), Harold Tejada (Col).

Bahrain-McLaren (Brn): Pello Bilbao (Spa), Damiano Caruso (Ita), Sonny Colbrelli (Ita), Marco Haller (Aut), Mikel Landa (Spa), Matej Mohoric (Slo), Wout Poels (Hol)
Abandoned: Rafael Valls (Spa, second DNS stage).

Bora-Hansgrohe (Germany): Emanuel Buchmann (Germany), Felix Grosschartner (Germany), Lennard Kämman (Germany), Gregor Mühlberger (Aut), Daniel Oss (Ita), Lukas Pöstlberger (Aut), Peter Sagan (Svk), Maximilian Schachmann (Germany).

CCC Team (Pol): Alessandro De Marchi (Ita), Simon Geschke (Germany), Jan Hirt (Cze), Jonas Koch (Germany), Michael Schär (Swi), Matteo Trentin (Ita), Greg Van Avermaet (Bel), Ilnur Zakarin (Rus).

Cofidis Solutions Credits (Fra): Simone Consonni (Ita), Nicolas Edet (Fra), Jesús Herrada (Spa), Christophe Laporte (Fra), Guillaume Martin (Fra), Pierre-Luc Périchon (Fra), Elia Viviani (Ita).
Abandoned: Anthony Perez (Fra, third stage DNF).

Deceuninck-Quick (Bel) stage: Julian Alaphilippe (Fra), Kasper Asgreen (Den), Sam Bennett (Irl), Rémi Cavagna (Fra), Tim Declercq (Bel), Dries Devenyns (Bel), Bob Jungels (Lux), Michael Morkov (Den).

EF Pro Cycling (United States): Alberto Bettiol (Ita), Hugh Carthy (GB), Sergio Higuita (Col), Jens Keukeleire (Bel), Daniel Martínez (Col), Neilson Powless (United States), Rigoberto Urán (Col), Tejay van Garderen (United States) United).

Groupama-FDJ (Fra): William Bonnet (Fra), David Gaudu (Fra), Stefan Küng (Swi), Mathieu Ladagnous (Fra), Valentin Madouas (Fra), Rudy Molard (Fra), Thibaut Pinot (Fra), Sébastien Reichenbach (Swi).
Abandoned: William Bonnet (Fra, stage eight DNF).

Grenadiers Ineos (GB): Andrey Amador (Crc), Egan Bernal (Col), Richard Carapaz (Ecu), Jonathan Castroviejo (Spa), Michal Kwiatkowski (Pol), Luke Rowe (GB), Pavel Sivakov (Rus), Dylan van Baarle (Hol).

Israël Start-up Nation (Isr): André Greipel (Allemagne), Ben Hermans (Bel), Hugo Hofstetter (Fra), Dan Martin (Irl), Krists Neilands (Lat), Guy Niv (Isr), Nils Politt (Allemagne), Tom Van Asbroeck (Bel).

Jumbo-Visma (Hol): George Bennett (NZ), Tom Dumoulin (Hol), Robert Gesink (Hol), Amund Grondahl Jansen (Nor), Sepp Kuss (United States), Tony Martin (Ger), Primoz Roglic (Slo), Wout van Aert (Bel ).

Lotto-Soudal (Bel): Steff Cras (Bel), Jasper De Buyst (Bel), Thomas De Gendt (Bel), Caleb Ewan (Aus), Frederik Frison (Bel), Roger Kluge (Ger).
Abandoned: John Degenkolb (Ger, stage 1 OTL), Philippe Gilbert (Bel, stage 2 DNS).

Mitchelton-Scott (Aus): Jack Bauer (NZ), Sam Bewley (NZ), Esteban Chaves (Col), Daryl Impey (SA), Christopher Juul-Jensen (Den), Luka Mezgec (Slo), Mikel Nieve (Spa), Adam Yates (GB).

Movistar (Spa): Dario Cataldo (Spa), Imanol Erviti (Spa), Enric Mas (Spa), Nelson Oliveira (Por), José Joaquín Rojas (Spa), Marc Soler (Spa), Alejandro Valverde (Spa), Carlos Verona (Spa).

NTT Pro Cycling (SA): Edvald Boasson Hagen (Nor), Ryan Gibbons (SA), Michael Gogl (Aut), Roman Kreuziger (Cze), Giacomo Nizzolo (Ita), Domenico Pozzovivo (Ita), Michael Valgren (Den), Max Walscheid (Ger).

Sunweb (Ger): Soren Kragh Andersen (Den), Nikias Arndt (Belgium), Tiesj Benoot (Bel), Cees Bol (Hol), Marc Hirschi (Swi), Joris Nieuwenhuis (Hol), Casper Pedersen (Den), Nicholas Roche (Irl).

Trek-Segafredo (United States): Niklas Eg (Den), Kenny Elissonde (Fra), Bauke Mollema (Hol), Mads Pedersen (Den), Richie Porte (Aus), Toms Skujins (Lat), Jasper Stuyven (Bel), Edward Theuns (Bel).

UAE Team Emirates (UAE): David de la Cruz (Spa), Davide Formolo (Ita), Alexander Kristoff (Nor), Vegard Stake Laengen (Nor), Marco Marcato (Ita), Tadej Pogacar (Slo), Jan Polanc (Slo).
Abandoned: Fabio Aru (Ita, stage nine DNF).

Wildcard registrations: ProContinental teams

Arkéa-Samsic (Fra): Winner Anacona (Col), Warren Barguil (Fra), Kévin Ledanois (Fra), Dayer Quintana (Col), Nairo Quintana (Col), Clément Russo (Fra), Connor Swift (GB).
Abandoned: Diego Rosa (Ita, stage eight DNF).

B&B Hotels-Vital Concept p / b KTM (Fra): Cyril Barthe (Fra), Maxime Chevalier (Fra), Bryan Coquard (Fra), Jens Debusschere (Bel), Cyril Gautier (Fra), Quentin Pacher (Fra), Kévin Reza (Fra), Pierre Rolland (Fra).

Total Direct Energy (Fra): Niccolo Bonifazio (Ita), Mathieu Burgaudeau (Fra), Jérôme Cousin (Fra), Fabien Grellier (Fra), Romain Sicard (Fra), Geoffrey Soupe (Fra), Anthony Turgis (Fra).
Abandoned: Lilian Calmejane (Fra, step eight DNF).

  • DNF: Did not finish; DNS: Has not started; DSQ: Disqualified; OTL: Out of time limit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here